İKİNCİ EL ARAÇ ALIRKEN DİKKAT

“İkinci el otomobil almak istiyorum, ama yanlış tercih yapmaktan korkuyorum” diyenler için Aykan DOD, ikinci el araç alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatıyor.

İkinci el araç alım, satım ve takas hizmetlerini, Türkiye genelinde yaygın yetkili satıcı teşkilatıyla gerçekleştiren ve Türkiye'nin ilk ve öncü kurumsal ikinci el markası olan DOD, ikinci el araç almayı planlayanlara yönelik önerilerde bulunuyor.

İkinci el araç alım - satım sürecinde tüketicilerin çekinceleri olduğu bir gerçek. İkinci el araç alma kararı veren kişiler, alternatifler arasında doğru tercihi yapamama korkusu nedeniyle, çoğu zaman otomobiller hakkında bilgisine güvendikleri tanıdıkları ya da akrabaları ile araç alımına giderler.

Aykan DOD, ikinci el araç alım sürecini gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilmeniz için ipuçları veriyor. İşte onlardan bazıları:

Doğru bilgiye ulaşın!

Sektörün büyük ve çok oyunculu olduğunu, doğru bilgiye ulaşmanın ise bu nedenle zorlaştığını unutmayın. Almayı planladığınız araçla ilgili detaylı bilgiye, o araca ait yetkili satıcıya giderek veya ekspertiz konusunda uzmanlaşmış firmalarda araçlarınızı kontrol ettirerek ulaşabilirsiniz. Kurumsal firmaları tercih ederek, aracın geçmişi ve son durumuyla ilgili bilgilere detaylı olarak ulaşmak mümkün. Bu firmalar satış sonrasında da müşteriyi korumaya devam ettiklerinden araç alımı sonrasında da hayatınızı kolaylaştıran çözümler sunarlar. Satış danışmanları müşterilerin her türlü sorularını detaylı olarak cevaplayarak, alternatifleri azaltıcı yönlendirmeler yaparlar.

Sınırsız seçenek arasında bocalamayın

Otomobil alma kararını verdikten sonraki en zorlu süreç, hangi aracı alacağınızla ilgili olacaktır. Birçok model arasında seçim yapmak zorlayıcı ve kafa karıştırıcı olacağından, öncelikli tercihleri yüksek müşteri memnuniyeti olan, güvenli, sağlam birkaç model üzerinde yoğunlaştırmak gerekir. Bu sayede seçenekleri olabildiğince az sayıda tutarak karar almayı daha kolay hale getirebilirsiniz.

Manuel mi, otomatik mi?

Araç alırken seçenekleri biraz daha daraltan önemli kriterlerden biri de tercih edilecek şanzıman seçeneğidir. Bunu belirlerken ihtiyaçlarınızı, bütçenizi, araç kullanım sıklığınızı ve araç kullanacağınız şehirdeki trafik durumunu göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır.

Yakıt türü ne olmalı?

Otomobil tercihlerini belirleyen ve daha aracın koltuğuna oturmadan “Kilometrede ne kadar yakar?” diye hesap yaptıran yakıt tercihi konusunda da DOD, araç alacaklara öncelikle aracı ne sıklıkta kullanacaklarını, gündelik yaşantıda ne kadar yol alacakların ve kullanım şekillerini değerlendirmelerini öneriyor. Bu bilgiler doğrultusunda yakıt tercihi konusunda doğru seçeneği bulmak kolaylaşacaktır. Örneğin; çok uzun mesafe yolculuklar yapmıyor ve sık sık araç kullanmıyorsanız benzinli araçları tercih edebilirsiniz.

Konforlu ve güvenli olsun

Alacağınız aracı belirlerken önemli konulardan biri de konfor, güvenlik ve donanım özellikleridir. Güvenli ve konforlu yolculuklar için, bagaj hacminden, yolcuların alanlarına, güvenlik öğelerinden, yardımcı sürüş asistanlarına kadar belirleyeceğiniz kriterler, ihtiyacınıza en uygun seçeneğini netleştirmenizde yardımcı olacaktır.

Ve bütçe…

Tüketiciler araç alımlarını çoğunlukla kredili olarak yaparlar. Bu noktada örneğin DOD Finans gibi doğrudan Yetkili Satıcı bünyesinde bulunan kredi kuruluşlarından kredi kullanımı, süreci hızlandırdığı gibi, tek noktada çözüm kolaylığı sayesinde de aracınıza hızla ve güvenle ulaşmanızı sağlamaktadır.

Bizi Instagram'da Takip Edin!