2020 Yılında En Çok Satılan İkinci El Araba Markaları

Türkiye’de geçtiğimiz yıllara kıyasla 2020 yılında hepimizin bildiği gibi otomobil satışları önemli oranda artış gösterdi. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Kovid-19 ile birlikte araba satışlarında büyük patlama yaşandı. Yaşanan bu etkileşim doğal olarak ikinci el piyasasını da temelden etkiledi. Peki, ülkemizde 2020 yılında hangi marka araçlar satıldı? Dizel mi yoksa benzinli mi daha çok tercih edildi? 2020 yılında satılan marka ve modellere birlikte bakalım.

2020 Yılında En Çok Satan İkinci El Araba Markaları

2020 yılındaki son verilerle beraber, en çok satılan ikinci el araç markaları da netlik kazandı. Pazar paylarına baktığımız zaman ilk sırada Renault, ikici sırada Volkswagen ve üçüncü sırada Ford bulunmaktadır. Sırasıyla yüzdelik dilimde baktığımızda:

1. Renault %15

2. Volkswagen %13

3. Ford %11

4. Fiat %10

5. Hyundai %7

6. Toyota %6

7. Opel %5

8. BMW %5

9. Mercedes %5

10. Dacia %4

2020 Yılında En Çok Hangi İkinci El Araç Modelleri Tercih Edildi?

2020 yılında en çok tercih edilen on otomobil markasının hangi modelleri tercih edildi dersek onları da sizler için derledik.

*Renault markasına baktığımızda en çok tercih edilen ikinci el modelleri sırasıyla: Renault Symbol, Renault Megane, Renault Clio ve Renault Fluence olarak öne çıkmaktadır.

Renault marka ikinci el araçlarımız için tıklayın.

*Volkswagen’de ise yine en çok tercih edilenler arasında iki model öne çıkıyor: Volkswagen PAssat ve Volkswagen Polo.

Volkswagen marka ikinci el araçlarımız için tıklayın.

*Sıralamamızın üçüncü sırasında bulunan Ford markasında ise Ford Focus modeli ikinci elde talep görüyor.

Ford marka ikinci el araçlarımız için tıklayın.

*Bununla beraber diğer markalara baktığımızda öne çıkan modeller ise şu şekildedir:  Fiat Egea, Fiat Linea, Mercedes C serisi, Peugeot 301...

Peki, Dizel mi Benzin mi?

İkinci el araç alımlarında tüketicilerin tercihi dizel otomobillerden yana oluyor. Dizel otomobillere olan talep artışının nedenini kilometre başına tükettiği yakıtın fiyatının benzinliye göre az olması gösterilebilir. Tabi ki bu aracınızı kullanım şeklinize göre değişkenlik gösterecektir.

Otomatik mi Manuel mi?

İkinci el araç model tercihlerinde otomatik mi veya manuel mi sorusunun cevabı maalesef ki net değil. Tüketici tarafında otomatik araçlara da manuel araçlara da talep devam etmektedir. Birbiriyle kıyasıya yarışıyor diyebiliriz.

Sedan mı Hatchback mi?

2020 yılında tercih edilen araç modellerinde, ilk yirmi sıralamasında, açık ara farkla Sedan araç modellerinin öne çıktığı görülmektedir. İkinci el araçlarda tüketiciler rahat ve geniş araçları tercih ediyor diyebiliriz.

Sedan araçlarımız için tıklayın.

Hatchback araçlarımız için tıklayın.


Bizimle Form Doldurarak İletişime Geçebilirsiniz. Tıklayın

Aykan DOD Kartal: +90 216 888 19 90

Aykan DOD Maltepe: +90 216 383 98 03

Aykan DOD Adana: +90 (322) 429 38 84

Aykan DOD Kayseri: +90 352 330 07 33

Bizi Instagram'da Takip Edin!